17ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Βιολογίας 2022 – Διεθνής Ολυμπιάδα Βιολογίας

Σας ενημερώνουμε για την Προκήρυξη της Διεθνούς Ολυμπιάδας Βιολογίας» 2022 για μαθητές και μαθήτριες των Α ́, Β ́ και Γ ́ τάξεων των Γενικών Λυκείων.O Πανελλήνιος Διαγωνισμός Βιολογίας (ΠΔΒ), που διεξάγεται σε σύνδεση με τη Διεθνή Ολυμπιάδα Βιολογίας (International Biology Olympiad – IBO), έχει ως σκοπό την επιλογή και την ανάδειξη ταλαντούχων μαθητών/τριών της χώρας που ενδιαφέρονται και ασχολούνται με τη Βιολογία. Παράλληλα, δίνει τη δυνατότητα στους/στις μαθητές/τριες να δοκιμάσουν τις γνώσεις και τις εμπειρίες τους, αλλά και να συμμετάσχουν στις Διεθνείς Ολυμπιάδες Βιολογίας.

Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Βιολογίας (ΠΔΒ) θα διεξαχθεί σε τρεις (3) φάσεις.

1η ΦΑΣΗ: Σάββατο, 05 Φεβρουαρίου 2022 και ώρα 9.30 π.μ. για τους μαθητές/τριες της Α’, Β’ και Γ Λυκείου,

2η ΦΑΣΗ: Σάββατο, 9 Απριλίου 2022, Αθήνα,

3η ΦΑΣΗ: θα οριστεί μετά το τέλος της 2ης φάσης (και μέχρι τις αρχές Μαΐου του 2022).
Οι ενδιαφερόμενοι/ες μαθητές/τριες καλούνται να δηλώσουν συμμετοχή μέχρι την Παρασκευή 28 Ιανουαρίου 2022 .

Πατήστε εδώ για να δείτε την Προκήρυξη.