6ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός “Ποντιακός Ελληνισμός: μνήμες και όνειρα, παρελθόν, παρόν και μέλλον”, σχολ. έτους 2021-2022

Σας ενημερώνουμε για την προκήρυξη του 6ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού “Ποντιακός Ελληνισμός: μνήμες και όνειρα, παρελθόν, παρόν και μέλλον”. Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές όλων των τάξεων νηπιαγωγείων, δημοτικών σχολείων, Γυμνασίων και Λυκείων της Ελλάδας, της Κύπρου και της Ομογένειας, δημόσιων και ιδιωτικών και υλοποιείται με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων της Ελλάδας και του Υπουργείου Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας της Κύπρου.
Βασική επιδίωξη του διαγωνισμού είναι να γνωρίσουν οι μαθητές όλων των βαθμίδων (από την Ελλάδα και την Ομογένεια) τον Ποντιακό Ελληνισμό και συγκεκριμένα την ιστορία του, τον πολιτισμό του και τη συμβολή του
στην ανάπτυξη της Ελλάδας και στη διαμόρφωση της πολιτιστικής της ταυότητας.

Ο διαγωνισμός ξεκινάει στις 13 Σεπτεμβρίου 2021 και λήγει στις 8 Απριλίου του 2022.

Τα σχολεία που θέλουν να λάβουν μέρος θα πρέπει να εκδηλώσουν ενδιαφέρον συμμετοχής με ένα απλό email στο
pontosedu@gmail.com ως τις 30 Νοεμβρίου 2021.

Πατήστε εδώ για να δείτε τα σχετικά έγγραφα.