Διαδικτυακή Ξενάγηση στο «Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας Κοτσανά» για μαθητές στο πλαίσιο του 10ου Διαδικτυακού Μαθητικού Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Σας ενημερώνουμε ότι το πλαίσιο του 10ου Διαδικτυακού Μαθητικού Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας, θα διεξαχθούν δύο διαδικτυακές ξεναγήσεις για παιδιά Δημοτικού και Γυμνασίου, Λυκείου
αντίστοιχα με τίτλο «Aρχαία Ελλάδα – Οι απαρχές των Τεχνολογιών» και ξεναγούς του μουσείου τους Βέρα Σαρόγλου και Ιωάννη Φώτη.
Κατά τη διάρκεια της ξενάγησης, μέσα από το τρίπτυχο επιστήμη – μύθος – καθημερινή ζωή οι μαθητές απολαμβάνουν μια πρωτότυπη εκπαιδευτική και μουσειακή εμπειρία γεμάτη εναλλαγές και γόνιμα ερεθίσματα,
που βασίζεται στη διάδραση, τη συμμετοχικότητα, την ανακαλυπτική προσέγγιση και την αγωγή του βλέμματος.

Απαραίτητη προϋπόθεση η εγγραφή του μαθητή/ της μαθήτριας στη φόρμα: https://forms.gle/rrxAxTyQM7n8cxbFA έως και τη Δευτέρα 12 Απριλίου 2021.Στους συμμετέχοντες μαθητές ή εκπαιδευτικούς που θα συμμετέχουν με ομάδα μαθητών θα αποσταλεί ο σύνδεσμος για την παρακολούθηση της ξενάγησης μια μέρα πριν την ημερομηνία ξενάγησης στο email εγγραφής.

Πατήστε εδώ για να δείτε το σχετικό έγγραφο.