Εκπαιδευτικό πρόγραμμα – Φεστιβάλ με τίτλο: «ΝέΟΙ ΟΜΗΡίΔΕΣ»

Σας ενημερώνουμε για το εκπαιδευτικό πρόγραμμα – Φεστιβάλ με τίτλο: «ΝέΟΙ ΟΜΗΡίΔΕΣ»: Πανελλαδική νεανική συνάντηση – Φεστιβάλ δημιουργικής έκφρασης, βασισμένης στα Ομηρικά έπη και τις επιδράσεις
τους στη διεθνή γραμματεία και καλλιτεχνική έκφραση, το οποίο διοργανώνεται από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Χίου και απευθύνεται σε μαθητές/τριες Γυμνασίων, Γενικών Λυκείων, Εσπερινών Γυμνασίων-Λυκείων και σχολείων ειδικής αγωγής της χώρας για το σχολικό έτος 2020-2021.

Η φάση υλοποίησης στο πλαίσιο της σχολικής μονάδας (σχεδιασμός και προετοιμασία) θα πραγματοποιηθείαπό το Σεπτέμβριο 2020 έως τέλη Απριλίου 2021, η προετοιμασία θα γίνει το Μάιο 2021 και η διεξαγωγή του
Φεστιβάλ την τρίτη εβδομάδα του Σεπτεμβρίου 2021.
Στόχοι του ανωτέρω εκπαιδευτικού προγράμματος είναι η συμβολή στην «Ομηρομάθεια», δια της τριβής με τα ομηρικά έπη και την κληρονομιά τους, η βιωματική επαφή του μαθητικού δυναμικού με τις απαρχές της παγκόσμιας ποιητικής αφήγησης, η συνειδητοποίηση της παιδευτικής σημασίας των ομηρικών επών για το ατομικό ήθος, αλλά και την κοινωνική-πολιτιστική-πολιτική παιδεία των αυριανών πολιτών, οι οποίοι θα εκπαιδευθούν ώστε να γίνουν οι αυριανοί δημιουργοί.

Πατήστε εδώ για να δείτε τα σχετικά έγγραφα.