Αρχείο μηνός Ιούλιος 2022

Συγχαρητήρια με αφορμή τα αποτελέσματα των Πανελλαδικών Εξετάσεων 2022 👏👏👩🧑🎯🥇🏆

Η Διεύθυνση και ο σύλλογος διδασκόντων συγχαίρει θερμά τις μαθήτριες και τους μαθητές του σχολείου μας για την εισαγωγή τους στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και τους εύχεται καλές σπουδές και καλή σταδιοδρομία.

Τα αποτελέσματα θα αναρτηθούν στο σχολείο με τους κωδικούς των υποψηφίων αύριο το πρωί, Παρασκευή 29 Ιουλίου 2022.

Ολοκλήρωση της διαδικασίας εγγραφής

Για την ολοκλήρωση της εγγραφής των μαθητών και μαθητριών που θα φοιτήσουν στη Β’ και τη Γ’ τάξη πρέπει ο έτερος κηδεμόνας να προσκομίσει στο σχολείο υπεύθυνη δήλωση ότι συμφωνεί με την εγγραφή του παιδιού. Την υπεύθυνη δήλωση μπορείτε να την κατεβάσετε από εδώ, να τη συμπληρώσετε και να τη φέρετε στο σχολείο ή να τη στείλετε ηλεκτρονικά σε μορφή pdf, το αργότερο μέχρι 2/09/2022 .

Για την ολοκλήρωση της εγγραφής των μαθητών και μαθητριών που θα φοιτήσουν στην Α’ τάξη πρέπει ο έτερος κηδεμόνας να προσκομίσει στο σχολείο υπεύθυνη δήλωση ότι συμφωνεί με την εγγραφή του παιδιού. Την υπεύθυνη δήλωση μπορείτε να την κατεβάσετε από εδώ, να τη συμπληρώσετε και να τη φέρετε στο σχολείο ή να τη στείλετε ηλεκτρονικά σε μορφή pdf. Επιπλέον πρέπει να προσκομίσετε την αστυνομική ταυτότητα του παιδιού και το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή/τριας (ΑΔΥΜ), το αργότερο μέχρι 2/09/2022 .

Αντιστοιχίες Τμημάτων, Εισαγωγικών Κατευθύνσεων και Προγραμμάτων Σπουδών των Α.Ε.Ι. ακαδημαϊκού έτους 2022-2023.

Καθορίστηκε,  με απόφαση του Υ.ΠΑΙ.Θ.,  η    αντιστοιχία των Τμημάτων, Εισαγωγικών Κατευθύνσεων και Προγραμμάτων Σπουδών των Α.Ε.Ι. και των Ανώτατων Εκκλησιαστικών Ακαδημιών, για τις μετεγγραφές του ακαδημαϊκού έτους 2022-2023.

Με βάσει τις  αντιστοιχίες των τμημάτων δίνεται η δυνατότητα  στους φοιτητές να κάνουν αίτηση μετεγγραφής για το επόμενο ακαδημαϊκό έτος.

Επιπλέον οι φοιτητές  94 τμημάτων  δεν θα έχουν τη δυνατότητα μετεγγραφής σε άλλο τμήμα, αφού τα τμήματά τους δεν έχουν αντιστοιχίες.

Πατήστε εδώ για να δείτε την Υ.Α. με τις αντιστοιχίες.

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2022

Οι υποψήφιοι που έδωσαν πανελλαδικές εξετάσεις στο σχολείο μας μπορούν να περάσουν από το σχολείο για να παραλάβουν τη βεβαίωση συμμετοχής τους στις πανελλαδικές εξετάσεις 2022 από αύριο Τετάρτη 13/07/2022 και ώρα 09:00.

Πίνακας με τις Ελάχιστες Βάσεις Εισαγωγής (Ε.Β.Ε.) 2022

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώνει σήμερα, τους πίνακες με τις Ελάχιστες Βάσεις Εισαγωγής (Ε.Β.Ε.) που αντιστοιχούν σε κάθε Σχολή ή Τμήμα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, προκειμένου οι υποψήφιοι οι οποίοι συμμετείχαν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2022 τόσο των ΓΕΛ όσο και των ΕΠΑΛ να ενημερωθούν.

Υπενθυμίζεται ότι οι Ε.Β.Ε. προκύπτουν από τις μέσες επιδόσεις των υποψηφίων ανά Επιστημονικό Πεδίο/Τομέα σε συνδυασμό με τους συντελεστές που όρισαν οι ίδιες οι Σχολές/Τμήματα των Πανεπιστημίων. Δηλαδή μια Σχολή/Τμήμα μπορεί να έχει επιλέξει ως Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής το 80% ή το 120% της μέσης επίδοσης των υποψηφίων ή οποιαδήποτε από τις ενδιάμεσες τιμές. Όπως, επίσης, μπορεί να έχει επιλέξει και για το/τα εμπλεκόμενο/-α Ειδικό/-ά Μάθημα/-τα ως Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής Ειδικού Μαθήματος ή Ειδικών Μαθημάτων το 70% ή το 110%  της μέσης επίδοσης των υποψηφίων ή οποιαδήποτε από τις ενδιάμεσες τιμές μεταξύ αυτού του διαστήματος.

Επισημαίνεται ότι μαζί με τις Ε.Β.Ε. εμφανίζονται και ο συντελεστής της κάθε Ε.Β.Ε., το Ειδικό Μάθημα ή πρακτική δοκιμασία – εφόσον απαιτείται για την εισαγωγή σε συγκεκριμένες Σχολές ή Τμήματα – και τέλος ο αντίστοιχος συντελεστής Ε.Β.Ε. Ειδικού Μαθήματος.

Πατήστε εδώ για να δείτε τον πίνακα με τις ΕΒΕ των σχολών για ΓΕΛ.