Αρχείο μηνός Οκτώβριος 2016

Πανελλαδικές εξετάσεις 2017: Υποψήφιοι με σοβαρές παθήσεις

Αναρτήθηκε η εγκύκλιος για την “Εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ατόμων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018“.
Οι υποψήφιοι που επιθυμούν να εισαχθούν στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση με την ανωτέρω ειδική κατηγορία το ακαδημαϊκό έτος 2017-18, οφείλουν να υποβάλουν τα σχετικά δικαιολογητικά στα Νοσοκομεία από Παρασκευή 11 Νοεμβρίου έως και Δευτέρα 28 Νοεμβρίου 2016.

Παθητικό κάπνισμα: Εικαστικός διαγωνισμός & λογοτεχνικού κειμένου

4ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός με θέμα «Παθητικό Κάπνισμα» για μαθητές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στο πλαίσιο του 7ου Πανελλήνιου Μαθητικού Συνεδρίου για τον Έλεγχο του Καπνίσματος.
Τελική ημερομηνία υποβολής των έργων ζωγραφικής και των γραπτών κειμένων (επιστολή ή γράμμα), είναι η 10η  Νοεμβρίου 2016.
Ο εν λόγω διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές μέχρι την Α΄ τάξη Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων.

Κύπρος-Ελλάδα-Ομογένεια: εκπαιδευτικές γέφυρες

Ο διαγωνισμός ξεκινάει στις 19 Σεπτεμβρίου 2016 και λήγει στις 20 Φεβρουαρίου του 2017.
Βασική επιδίωξη του προγράμματος είναι να αποτελέσει εκπαιδευτική «γέφυρα» ανάμεσα στην Ελλάδα, την Κύπρο και την Ομογένεια και να ενδυναμώσει τη συνεργασία και την επικοινωνία ανάμεσα σε όλες τις μαθητικές κοινότητες του Ελληνισμού.
Τα σχολεία που θέλουν να λάβουν μέρος θα πρέπει να εκδηλώσουν ενδιαφέρον συμμετοχής έως τις 10 Νοεμβρίου 2016.

Για περισσότερες πληροφορίες… επιλέξτε ΕΔΩ.

Ένα μήλο την ημέρα…: μαθητικός διαγωνισμός

Κατά την σχολική χρονιά 2016-17 διοργανώνεται Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός (ζωγραφική, γλυπτική, κολάζ, σύντομο βίντεο ή ψηφιακή εφαρμογή), για την υγιεινή διατροφή με τίτλο: «Ένα μήλο την ημέρα ? : Το μήλο συμβάλλει στην υγιεινή διατροφή !»
Οι μαθητές/τριες καλούνται να λάβουν μέρος στο Διαγωνισμό με ατομικά ή με ομαδικά έργα, που προβάλλουν ένα μήνυμα για την διατροφή με το μήλο και προάγουν την υγιεινή διατροφή.

Για περισσότερες πληροφορίες…επιλέξτε ΕΔΩ.