Μαθητικός διαγωνισμός με τίτλο: «Προστατεύομαι από το παθητικό κάπνισμα» για το σχολικό έτος 2020-21 από τον αστικό μη κερδοσκοπικό οργανισμό «Σύλλογος Ακαπνίστας».

Σας ενημερώνουμε οτι ο Σύλλογος «Ακαπνίστας» στο πλαίσιο της δράσης του για την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα πρόληψης και περιορισμού του καπνίσματος πραγματοποιεί Σχολικό διαγωνισμό με θέμα «Προστασία από το παθητικό κάπνισμα». Στο διαγωνισμό, μπορούν να συμμετέχουν όλα τα σχολεία της Περιφέρειας Κρήτης (πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση). Στόχος του διαγωνισμού είναι να κινητοποιήσει τα παιδιά:

α)    να οργανώσουν δράσεις ευαισθητοποίησης των συμμαθητών τους (αλλά και του ευρύτερου περιβάλλοντός τους) στους κινδύνους από το παθητικό κάπνισμα και
β)    να δραστηριοποιηθούν ώστε να απαιτούν ευγενικά και με επιχειρήματα το δικαίωμά τους στον καθαρό αέρα και στην υγεία τους.

Πατήστε εδώ για να δείτε τα σχετικά έγγραφα