Δελτίο τύπου

Με αφορμή την 6η Μαρτίου, Πανελλήνια ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού, το 8ο ΓΕΛ Ηρακλείου προσκάλεσε τη συγγραφέα Όλγα Μπελιβάνη Τσιτσάκη, η οποία σήμερα Παρασκευή 8-3-2019 στο πλαίσιο δύο σχολικών ωρών συνομίλησε με τους μαθητές και τις μαθήτριες των τμημάτων Α5 και Β3 του σχολείου μας. Οι μαθητές/τριες, είχαν διαβάσει αποσπάσματα του βιβλίου της ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ ΜΟΥ Τ’ ΑΓΡΙΜΙ, το οποίο αφηγείται με άμεσο και παραστατικό τρόπο, μεταξύ άλλων, προσωπικά βιώματα ενδοσχολικής βίας της συγγραφέως. Ο διάλογος, γόνιμος και εποικοδομητικός, κατέδειξε στους μαθητές ότι η βία -ως αντικοινωνική συμπεριφορά- δεν έχει θέση ούτε στη μαθητική ούτε στην ενήλικη ζωή τους.

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος διδασκόντων του 8ου Γενικού Λυκείου Ηρακλείου Κρήτης, εκφράζουν τις θερμές ευχαριστίες τους στην κ. Όλγα Μπελιβάνη Τσιτσάκη για την άμεση ανταπόκριση της να έρθει στο σχολείο μας και για τις βαθιές ανθρώπινες αξίες που ενέπνευσε στους μαθητές και τις μαθήτριές μας.