1ος ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ «ΚΑΘΑΡΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΣΤΗΝ ΜΑΧΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ 2019- 2020»

Σας ενημερώνουμε για τη διεξαγωγή κατά την Κυριακή 22 Νοεμβρίου 2021 του 1ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού με θέμα: «Καθαρή Ενέργεια στη Μάχη για την Κλιματική Αλλαγή» της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών σε συνεργασία με το Κέντρο Ενεργειακής Πολιτικής και Ανάπτυξης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, που διοργανώνεται σε συνεργασία με το Κέντρο Ενεργειακής Πολιτικής και Ανάπτυξης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές/τριες σχολικών μονάδων δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης όλης της χώρας ( Γυμνασίων, Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων, Γενικής και Ειδικής Εκπαίδευσης), για το σχολικό έτος 2021-2022.

Σκοπός του Διαγωνισμού είναι η δημιουργική και καινοτόμος κινητοποίηση των νέων, σε εθνική και διεθνή κλίμακα, σε δράσεις προώθησης του 7ου Στόχου Βιώσιμης Ανάπτυξης (SDG7), που σχετίζονται με τις πρωτοβουλίες του Ακαδημαϊκού Κόμβου του ΟΗΕ για τον SDG7 (United Nations Academic Impact Hub for SDG7) και οδηγούν σε μετρήσιμες μειώσεις εκπομπών GHG.
Πατήστε εδώ για να δείτε την Προκήρυξη του Διαγωνισμού.

Πατήστε εδώ για να δείτε το Πρόγραμμα του Διαγωνισμού.