Ενημέρωση για τον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φυσικής Λυκείου «Αριστοτέλης» 2021

Σας ενημερώνουμε ότι το Πανεπιστήμιο Αθηνών / Τμήμα Φυσικής και η Ελληνική Εταιρεία Φυσικής για την Επιστήμη και την Εκπαίδευση, συνδιοργανωτές του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Φυσικών / Φυσικής «Αριστοτέλης» 2021 τροποποιούν τον τρόπο και την ημερομηνία διενέργειάς του, αποσκοπώντας αποκλειστικά σε ασφαλέστερη για την υγεία των μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών (και γονέων) διεξαγωγή του.

Ειδικότερα, ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Φυσικών / Φυσικής «Αριστοτέλης» 2021 θα διεξαχθεί για το Λύκειο με φυσική παρουσία την Τρίτη 11/05/2021 , τις δύο τελευταίες διδακτικές ώρες, εφόσον λειτουργούν τα σχολεία, στις τάξεις των μαθητών/τριών και όχι σε εξεταστικά κέντρα, μετά από σύμφωνη γνώμη του Συλλόγου Διδασκόντων. Τα θέματα θα σταλούν διαδικτυακά στα σχολεία και δεν θα αξιολογηθούν ανταγωνιστικά, αλλά θα συμβάλουν στη διεύρυνση και εμπλουτισμό της εκπαιδευτικής διαδικασίας, καθώς και την άσκηση των μαθητών/τριών σε πραγματικά θέματα και σε πραγματικές διαγωνιστικές συνθήκες (ίσως και ως προσομοίωση διαγωνίσματος).
Οι δηλώσεις συμμετοχής μαθητών/τριών θα συνεχιστούν κανονικά από τα σχολεία.

Πατήστε εδώ για να δείτε το σχετικό έγγραφο.