Ψήφισμα των μαθητών του 8ου ΓΕΛ Ηρακλείου

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ 8ου ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΛΕΝΕ ΟΧΙ ΣΤΟ ΦΑΣΙΣΜΟ

Με αφορμή τις πρόσφατες καταλήψεις μαθητών σε όλη την Ελλάδα για τη Μακεδονία, επιθυμούμε να διαχωρίσουμε την θέση μας. Λέμε ΟΧΙ και κατακρίνουμε κάθε είδους φασιστική ομάδα που χρησιμοποιεί σαν πρόφαση ένα λεπτό πατριωτικό ζήτημα, με σκοπό να μεταλαμπαδεύσει στη νέα γενιά τα φασιστικά ιδεώδη και να τη δηλητηριάσει με το όπιο του εθνικισμού, σπέρνοντας διχόνοια μεταξύ των λαών.

Δεν καταδικάζουμε τους διαδηλωτές καθώς όσοι διαδήλωσαν δεν ήταν όλοι φασίστες, αλλά όλοι οι φασίστες διαδήλωσαν.

Δεν θέλουμε να χωρίσουμε την ελληνική μαθητική κοινότητα ούτε καταδικάζουμε το αίσθημα του πατριωτισμού το οποίο κάποιοι θέλουν να μετατρέψουν σε αίσθημα εθνικισμού.

Είμαστε όλοι ενωμένοι. Είμαστε Έλληνες πατριώτες, Μακεδόνες, Σκοπιανοί, Τούρκοι, Αλβανοί.

Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΙ ΤΡΟΦΗ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

Με πρωτοβουλία του 15μελούς του σχολείου μας.