Αρχείο ημέρας 13 Δεκεμβρίου 2021

4οι Παγκρήτιοι Μαθητικοί Αγώνες Ρητορικής Τέχνης

Σας ενημερώνουμε για την Προκήρυξη των 4ων Παγκρήτιων Μαθητικών
Αγώνων Ρητορικής Τέχνης, για μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου, από το Τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης και την Ελληνική Ένωση για την Προώθηση της Ρητορικής στην Εκπαίδευση, οι οποίοι θα πραγματοποιηθούν το Σαββατοκύριακο 9-10 Απριλίου 2022. Οι αγώνες θα γίνουν είτε διά ζώσης στα διδακτήρια της Φιλοσοφικής Σχολής στο Ρέθυμνο, εφόσον το επιτρέψουν οι συνθήκες, είτε διαδικτυακά, όπως τον Απρίλιο του 2021.

Πατήστε εδώ για να δείτε την Προκήρυξη.

17ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Βιολογίας 2022 – Διεθνής Ολυμπιάδα Βιολογίας

Σας ενημερώνουμε για την Προκήρυξη της Διεθνούς Ολυμπιάδας Βιολογίας» 2022 για μαθητές και μαθήτριες των Α ́, Β ́ και Γ ́ τάξεων των Γενικών Λυκείων.O Πανελλήνιος Διαγωνισμός Βιολογίας (ΠΔΒ), που διεξάγεται σε σύνδεση με τη Διεθνή Ολυμπιάδα Βιολογίας (International Biology Olympiad – IBO), έχει ως σκοπό την επιλογή και την ανάδειξη ταλαντούχων μαθητών/τριών της χώρας που ενδιαφέρονται και ασχολούνται με τη Βιολογία. Παράλληλα, δίνει τη δυνατότητα στους/στις μαθητές/τριες να δοκιμάσουν τις γνώσεις και τις εμπειρίες τους, αλλά και να συμμετάσχουν στις Διεθνείς Ολυμπιάδες Βιολογίας.

Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Βιολογίας (ΠΔΒ) θα διεξαχθεί σε τρεις (3) φάσεις.

1η ΦΑΣΗ: Σάββατο, 05 Φεβρουαρίου 2022 και ώρα 9.30 π.μ. για τους μαθητές/τριες της Α’, Β’ και Γ Λυκείου,

2η ΦΑΣΗ: Σάββατο, 9 Απριλίου 2022, Αθήνα,

3η ΦΑΣΗ: θα οριστεί μετά το τέλος της 2ης φάσης (και μέχρι τις αρχές Μαΐου του 2022).
Οι ενδιαφερόμενοι/ες μαθητές/τριες καλούνται να δηλώσουν συμμετοχή μέχρι την Παρασκευή 28 Ιανουαρίου 2022 .

Πατήστε εδώ για να δείτε την Προκήρυξη.

Παράταση υποβολής Αίτησης-Δήλωσης για τις πανελλαδικές εξετάσεις μέχρι 15-12-2021

Λόγω έντονων καιρικών φαινομένων και για την καλύτερη εξυπηρέτηση των υποψηφίων, η προθεσμία υποβολής της Αίτησης-Δήλωσης παρατείνεται και λήγει οριστικά έως και την Τετάρτη 15 Δεκεμβρίου 2021. Ως τότε όλοι οι υποψήφιοι θα πρέπει να έχουν υποβάλει την Αίτησή τους, μέχρι τη λήξη του ωραρίου λειτουργίας των αντίστοιχων ημερήσιων ή εσπερινών Λυκείων.
Τις σχετικές εγκυκλίους και τα αντίστοιχα υποδείγματα, οι υποψήφιοι μπορούν να τα αναζητούν στην επίσημη ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας www.minedu.gov.gr στο σύνδεσμο ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.