Αρχείο ημέρας 1 Δεκεμβρίου 2021

2ος Μαθητικός Διαγωνισμός Ρητορικής Τέχνης – Pierce

Σας ενημερώνουμε για την Προκήρυξη του 2ου Μαθητικού Διαγωνισμού Ρητορικής Τέχνης – Pierce που διοργανώνονται από το Γυμνάσιο και το Λύκειο του Αμερικανικού Κολλεγίου Ελλάδος. Ο Διαγωνισμός θα πραγματοποιηθεί από Παρασκευή 11 Μαρτίου 2022 έως και Κυριακή 13 Μαρτίου 2022 και απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες Γυμνασίων και Γενικών Λυκείων όλης της χώρας.

Πατήστε εδώ για να δείτε το σχετικό έγγραφο.

Υποβολή Αίτησης -Δήλωσης για συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των ΓΕΛ, Έτους 2022 (μαθητές ή απόφοιτοι).

Σας ενημερώνουμε ότι οι υποψήφιοι (μαθητές και απόφοιτοι) που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, καλούνται να υποβάλουν σχετική Αίτηση-Δήλωση (Α-Δ). Συγκεκριμένα για τις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ του 2022, η Α-Δ θα υποβληθεί στο διάστημα από Τετάρτη 1-12-2021 ως και Δευτέρα 13-12-2021. Τονίζεται ότι δεν γίνεται δεκτή εκπρόθεσμη Αίτηση – Δήλωση ούτε εκπρόθεσμη διόρθωση αυτής. Το υπόδειγμα της Α-Δ είναι ένα και κοινό για όλους τους υποψηφίους/ες.

-Η Αίτηση – Δήλωση για συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις υποβάλλεται από τους υποψηφίους/ες στα Λύκεια. Το έντυπο της Αίτησης – Δήλωσης θα διανεμηθεί στους ενδιαφερομένους από το σχολείο μας.

-Ο/Η υποψήφιος/α συμπληρώνει χειρόγραφα την Αίτηση – Δήλωση σύμφωνα με τις οδηγίες που αναγράφονται στο έντυπο και στη συνέχεια την υποβάλλει στο Λύκειο για ηλεκτρονική καταχώριση ο ίδιος ή ο νόμιμα εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπός του μέσα στην προβλεπόμενη προθεσμία στο Λύκειο που φοιτά ή, αν πρόκειται για απόφοιτο, στο Λύκειο από το οποίο αποφοίτησε ή στο πλησιέστερο στην κατοικία του Λύκειο.

-Μετά την ηλεκτρονική καταχώριση στο πληροφοριακό σύστημα myschool εκτυπώνονται δύο αντίγραφα. Ο/Η υποψήφιος/α ελέγχει την ορθότητα των στοιχείων και ότι αυτά πράγματι ανταποκρίνονται στις επιθυμίες του, υπογράφει και στα δύο αντίγραφα και παραλαμβάνει ένα, το οποίο και φυλάσσει μέχρι το τέλος των εξετάσεων. Το δεύτερο υπογεγραμμένο αντίγραφο φυλάσσεται στο Λύκειο κατάθεσης.

Στην ίδια προθεσμία 1-12-2021 ως και 13-12-2021 οι υποψήφιοι που τυχόν ενδιαφέρονται για τα 3 Μουσικά Τμήματα με την ειδική διαδικασία εισαγωγής (το Τµήµα Μουσικών Σπουδών του Ιονίου Πανεπιστηµίου, το Τµήµα Μουσικής Επιστήµης και Τέχνης του Πανεπιστηµίου Μακεδονίας, και το Τµήµα Μουσικών Σπουδών του Πανεπιστηµίου Ιωαννίνων), εκτός από την Αίτηση-Δήλωση για τις πανελλαδικές εξετάσεις, υποβάλλουν και σχετική Αίτηση-Υπεύθυνη Δήλωση για τα 3 Μουσικά Τμήματα.

Πατήστε εδώ για να δείτε την εγκύκλιο.

Πατήστε εδώ για να δείτε το Δελτίο Τύπου.

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε την Αίτηση- Δήλωση και εδώ για τις οδηγίες .

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε την Αίτηση- Δήλωση για τα 3 Μουσικά Τμήματα και εδώ τον κατάλογο των μουσικών οργάνων.

Πατήστε εδώ για να δείτε τον Πίνακα- Πανελλαδικές Εξετάσεις 2022.