Αρχείο μηνός Νοέμβριος 2021

Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής WRO Hellas 2021-2022

Σας ενημερώνουμε για την προκήρυξη του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής WRO Hellas που απευθύνεται σε μαθητές/τριες της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης όλων των τάξεων και όλων των τύπων σχολείων της χώρας.

Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής αποτελεί έναν
μοναδικό τρόπο για να κατανοήσουν οι μαθητές τις φυσικές επιστήμες, τον προγραμματισμό και τους αυτοματισμούς, να μάθουν να σκέφτονται ως μηχανικοί, να αναπτύξουν την ικανότητά τους στην επίλυση προβλημάτων και να διευρύνουν τη δημιουργικότητά τους.

Πατήστε εδώ για να δείτε την Προκήρυξη.

2ΟΣ ΔΙΕΘΝΗΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΟΥ ΚΑΙ ΨΗΦΙΑΚΟΥ ΑΦΗΓΗΜΑΤΙΚΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

Σας ενημερώνουμε για τον 2ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Δημιουργίας Επιτραπέζιου και  Ψηφιακού Παιχνιδιού που διοργανώνουν η Γενική Γραμματεία Ψηφιακής Διακυβέρνησης και Απλούστευσης Διαδικασιών του Υπουργείου Ψηφιακής  Διακυβέρνησης, το Εθνικό Κέντρο Οπτικοακουστικών Μέσων και Επικοινωνίας (ΕΚΟΜΕ) και η Ένωση Μηχανικών  Πληροφορικής και Επικοινωνιών για τους/τις μαθητές/μαθήτριες της Πρωτοβάθμιας (Προσχολικής και Δημοτικής) και  Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας, καθώς και τους/τις μαθητές/μαθήτριες των σχολείων της Ομογένειας και της  Κύπρου, με στόχο να εισαχθούν τα οφέλη της παιχνιδοκεντρικής μάθησης και της συνεργατικής δημιουργικής  δραστηριότητας σε αυτές τις βαθμίδες.

Πατήστε εδώ για να δείτε την Προκήρυξη.

2ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Δοκιμίου «Ελευθέριος Βενιζέλος»

Σας ενημερώνουμε ότι το Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών και Μελετών
«Ελευθέριος Κ. Βενιζέλος» προκηρύσσει το για το σχολικό έτος 2021-22 τον 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Δοκιμίου «Ελευθέριος Βενιζέλος» με θέμα: «Η επέμβαση της Ελλάδας στη Μικρά Ασία».
Ο διαγωνισμός απευθύνεται στους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ ́ τάξης των Λυκείων όλης της χώρας και των ελληνικών σχολείων της ομογένειας, οι οποίοι καλούνται να αναφερθούν και να αποτιμήσουν τους λόγους οι οποίοι οδήγησαν στην επέμβαση στη Μικρά Ασία το 1919, την πολιτική και τις αποφάσεις του Ελευθέριου Βενιζέλου και τις συνέπειες που είχε εκλογική του ήττα στην έκβαση της εκστρατείας.

Πατήστε εδώ για να δείτε το σχετικό έγγραφο.

Μαθητικός Διαγωνισμός: STEM STARS GREECE

Σας ενημερώνουμε ότι η Πρεσβεία των Η.Π.Α. στην Αθήνα, σε συνεργασία με τον Μη Κερδοσκοπικό Οργανισμό SciCo, διοργανώνουν τον Μαθητικό Διαγωνισμό STEM STARS GREECE, ο οποίος έχει σκοπό να υποστηρίξει, να αναδείξει και να επιβραβεύσει μαθητές/τριες 14 έως 18 ετών (Γ’ Γυμνασίου-Γ’ Λυκείου) με ενδιαφέρον στις φυσικές επιστήμες, την τεχνολογία, τη μηχανική ή τα μαθηματικά (STEM).

Πατήστε εδώ για να δείτε το Δελτίο Τύπου.

Συλλογικός προγραμματισμός, εσωτερική και εξωτερική αξιολόγηση των σχολικών μονάδων ως προς το εκπαιδευτικό τους έργο.

Πατήστε εδώ για να δείτε το συνοπτικό Συλλογικό Προγραμματισμό του εκπαιδευτικού έργου του σχολείου μας για το σχολικό έτος 2021-2022.

Πατήστε εδώ για να δείτε την Αξιολόγηση του εκπαιδευτικού έργου του σχολείου μας για το σχολικό έτος 2021-2022.

Πατήστε εδώ για να δείτε την Έκθεση Εξωτερικής Αξιολόγησης του εκπαιδευτικού έργου του σχολείου μας για το σχολικό έτος 2021- 2022 από το ΙΕΠ.

Πατήστε εδώ για να δείτε το συνοπτικό Συλλογικό Προγραμματισμό του εκπαιδευτικού έργου του σχολείου μας για το σχολικό έτος 2022-2023.