Αρχείο ημέρας 12 Μαΐου 2021

Διαδικτυακή παρουσίαση του Τμήματος Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος του Α.Π.Θ. για μαθητές Λυκείων

Σας ενημερώνουμε ότι το Τμήμα Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης προσκαλεί τις μαθήτριες και τους μαθητές της Γ’ Λυκείου των Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων της χώρας στη διαδικτυακή εκδήλωση ενημέρωσης με θέμα «Σπουδές στο Τμήμα Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος του Α.Π.Θ.» στον παρακάτω σύνδεσμο:

0SWpqZz09

στις 13 Μαΐου 2021, 17:00-17.30.

Πατήστε εδώ για να δείτε τα σχετικά έγγραφα.

Διαδικτυακές παρουσιάσεις των Ακαδημαϊκών Τμημάτων του Ιονίου Πανεπιστημίου με τίτλο «ZoomIntoIonio»

Σα; ενημερώνουμε ότι η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Ιονίων Νήσων στο πλαίσιο της συνεργασίας της με το Ιόνιο Πανεπιστήμιο, υποστηρίζει τη δράση που πρόκειται να διοργανώσει με τη μορφή διαδικτυακών παρουσιάσεων με τίτλο «ZoomintoIonio», στις 15-16 Μαΐου και 22-23 Μαΐου 2021. Η δράση «ZoomIntoIonio» απευθύνεται σε μαθητές/μαθήτριες του Λυκείου, ιδίως της Γ΄ Λυκείου, πανελλαδικώς, με στόχο να τους/τις ενημερώσει για τις σπουδές στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο.

Συγκεκριμένα, στις 15-16 Μαΐου 2021, οι Πρόεδροι και Καθηγητές των Ακαδημαϊκών Τμημάτων του Ιονίου Πανεπιστημίου θα παρουσιάσουν τα οικεία προπτυχιακά προγράμματα σπουδών με εστίαση –μεταξύ άλλων– στο αντικείμενο των σπουδών, στην ακαδημαϊκή ζωή, καθώς και στις προοπτικές σταδιοδρομίας και επαγγελματικής εξέλιξης των πτυχιούχων.

Σάββατο 15/5 18.00-20.00

Σύνδεσμος  για  την  είσοδο  στο  εικονικό δωμάτιο: https://teleconferenceionio.webex.com/meet/zoom- into-ionio
Meeting Number : 1378951932

Κυριακή 16/5 18.00-20.00

Σύνδεσμος  για  την είσοδο  στο  εικονικό δωμάτιο: https://teleconferenceionio.webex.com/meet/zoom-nto-ionio
Meeting Number : 1378951932

Πατήστε εδώ για να δείτε τα σχετικά έγγραφα.

Πρόγραμμα Πανελλαδικών Εξετάσεων Γενικών Λυκείων 2021

Σας ενημερώνουμε ότι το υπουργείο Παιδείας ανακοίνωσε σήμερα Τετάρτη 12 Μαΐου το Πρόγραμμα των Πανελλαδικών Εξετάσεων Γενικών Λυκείων 2021.

Οι Πανελλαδικές για τα ΓΕΛ αρχίζουν στις 14 Ιουνίου και ολοκληρώνονται  στις 22 Ιουνίου.

Τις επόμενες ημέρες θα ανακοινωθεί και το Πρόγραμμα Εξετάσεων στα Ειδικά Μαθήματα καθώς και στην Yγειονομική εξέταση και πρακτική δοκιμασία (Αγωνίσματα) των υποψηφίων για τα Τ.Ε.Φ.Α.Α.. Οι εξετάσεις στα Ειδικά Μαθήματα διαρκούν δέκα ημέρες.

Ειδικότερα, το Πρόγραμμα  έχει ως εξής:

Ως ώρα έναρξης εξέτασης ορίζεται η 08:30 π.μ., κοινή για τους υποψηφίους ημερήσιων και εσπερινών Λυκείων. Οι υποψήφιοι πρέπει να προσέρχονται στις αίθουσες εξέτασης μέχρι τις  08.00 π.μ. Η διάρκεια εξέτασης κάθε μαθήματος είναι τρεις (3) ώρες.

Η εξεταστέα ύλη και τα θέματα των εξετάσεων είναι κοινά για όλους τους υποψηφίους από τα ημερήσια και εσπερινά ΓΕΛ.

Πατήστε εδώ για να δείτε την ανακοίνωση.

Παγκόσμιοι αγώνες ποδηλασίας ΑμεΑ (2021 UCI Para-Cycling Road World Cup-Ostend στο Tandem Ανδρών) – Συγχαρητήρια

Η Διεύθυνση και ο σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας συγχαίρει το μαθητή της Γ’ τάξης, Τσαγκατάκη Κωνσταντίνο Εφραίμ για τις πολλαπλές διακρίσεις του σε  Παγκόσμιους αγώνες ποδηλασίας  ΑμεΑ (2021 UCI ParaCycling Road World CupOstend  στο Tandem Ανδρών)  που διεξήχθησαν από 2/5/2021 έως 10/5/2021 στο  Βέλγιο. Ο μαθητής του σχολείου μας είναι τυφλός,  πήρε μέρος στους αγώνες με πιλότο τον Σκιντζή Δημήτρη και πέτυχε τις παρακάτω διακρίσεις:

2/5/2021 95 km Γύρος της Φλάνδρας 7η θέση

8/5/2021 30 km (ατομική χρονομέτρηση) 21η θέση

10/5/2021 110,5 km (αγώνες αντοχής) 22η θέση

Ο Κωνσταντίνος Εφραίμ ήταν ο μικρότερος ηλικιακά αθλητής που έλαβε μέρος στους αγώνες!  Η μεγαλύτερη επιτυχία του είναι η κατάκτηση της ζωής που έχει πάρει στα χέρια του και την οδηγεί.