Αρχείο ημέρας 21 Ιανουαρίου 2021

Πανελλήνιος Μαθητικό Ποιητικός Διαγωνισμός, για το σχολικό έτος 2020- 2021»

Σας ενημερώνουμε οτι ο Δήμος Μαρτυρικής Πόλης Καλαβρύτων προκηρύσσει το διαγωνισμό με την επωνυμία “ΑΘΛΟΝ ΠΟΙΗΣΕΩΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΙ ΛΕΝΑ ΣΤΡΕΦΗ ΚΟΥΤΣΟΧΕΡΑ” για το καλύτερο λυρικό ποίημα, εμπνευσμένο από το Ολοκαύτωμα των Καλαβρύτων.

Πατήστε εδώ για να δείτε τα σχετικά έγγραφα.

Τροποποίηση τρόπου διεξαγωγής της 2ης Φάσης του 2ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Οικονομικών 2021 του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας για μαθητές/-τριες Λυκείων – σχ. έτος 2020-2021

Σας ενημερώνουμε οτι η 2η φάση “ΠΛΑΤΩΝ” του 2ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Οικονομικών 2021 θα πραγματοποιηθεί ηλεκτρονικά εξ αποστάσεως. Όσοι μαθητές/τριες επιθυμούν να συμμετάσχουν στην 2η φάση του 2ου Διαγωνισμού Οικονομικών 2021, θα πρέπει να επισκεφτούν την επίσημη ιστοσελίδα του διαγωνισμού (https://contest.econ.uth.gr/), όπου θα βρουν όλες τις πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο συμμετοχής τους.

Πατήστε εδώ για να δείτε το σχετικό έγγραφο.

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα – Φεστιβάλ με τίτλο: «ΝέΟΙ ΟΜΗΡίΔΕΣ»

Σας ενημερώνουμε για το εκπαιδευτικό πρόγραμμα – Φεστιβάλ με τίτλο: «ΝέΟΙ ΟΜΗΡίΔΕΣ»: Πανελλαδική νεανική συνάντηση – Φεστιβάλ δημιουργικής έκφρασης, βασισμένης στα Ομηρικά έπη και τις επιδράσεις
τους στη διεθνή γραμματεία και καλλιτεχνική έκφραση, το οποίο διοργανώνεται από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Χίου και απευθύνεται σε μαθητές/τριες Γυμνασίων, Γενικών Λυκείων, Εσπερινών Γυμνασίων-Λυκείων και σχολείων ειδικής αγωγής της χώρας για το σχολικό έτος 2020-2021.

Η φάση υλοποίησης στο πλαίσιο της σχολικής μονάδας (σχεδιασμός και προετοιμασία) θα πραγματοποιηθείαπό το Σεπτέμβριο 2020 έως τέλη Απριλίου 2021, η προετοιμασία θα γίνει το Μάιο 2021 και η διεξαγωγή του
Φεστιβάλ την τρίτη εβδομάδα του Σεπτεμβρίου 2021.
Στόχοι του ανωτέρω εκπαιδευτικού προγράμματος είναι η συμβολή στην «Ομηρομάθεια», δια της τριβής με τα ομηρικά έπη και την κληρονομιά τους, η βιωματική επαφή του μαθητικού δυναμικού με τις απαρχές της παγκόσμιας ποιητικής αφήγησης, η συνειδητοποίηση της παιδευτικής σημασίας των ομηρικών επών για το ατομικό ήθος, αλλά και την κοινωνική-πολιτιστική-πολιτική παιδεία των αυριανών πολιτών, οι οποίοι θα εκπαιδευθούν ώστε να γίνουν οι αυριανοί δημιουργοί.

Πατήστε εδώ για να δείτε τα σχετικά έγγραφα.

5ο Μαθητικό Φεστιβάλ Αρχαίου Δράματος – ΑΧΑΡΝΕΣ 2020

Σας ενημερώνουμε για τη διαδικτυακή διεξαγωγή του 5ου Μαθητικού Φεστιβάλ Αρχαίου Δράματος – ΑΧΑΡΝΕΣ 2020 , από την Τετάρτη 7 Απριλίου 2021 έως την Παρασκευή 16 Απριλίου 2021 για τους/τις μαθητές/τριες της Δ ́τάξης Δημοτικού Σχολείου και όλων των τάξεων και των τύπων Γυμνασίου και Λυκείου, Γενικής και Ειδικής Αγωγής, Δημόσιας και Ιδιωτικής Εκπ/σης όλης της χώρας.
Το Φεστιβάλ υλοποιείται με τη συνεργασία των Τμημάτων της Δ/νσης Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νέας Γενιάς, Τμήμα Αρχαιολογίας & Ιστορικής Έρευνας και Τμήμα Πολιτισμού, της ΔΗ.Κ.Ε.Α. (Δημοτική Κοινωφελής Επιχείρηση Ανάπτυξης) καθώς και του μη κερδοσκοπικού φορέα ΕΠΙΣΚΗΝΙΟ (Κίνηση Πολιτών για την Ανάδειξη του Αρχαίου Θεάτρου Αχαρνών).

Τα σχολεία που επιθυμούν να λάβουν μέρος στο Φεστιβάλ πρέπει να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους μέχρι την 31η Ιανουαρίου του 2021.

Πατήστε εδώ για να δείτε το σχετικό έγγραφο.

Σύγχρονη εξ αποστάσεως ενημέρωση γονέων/κηδεμόνων

Την Παρασκευή 22/01/2021 από 08:20 έως 14:00 θα πραγματοποιηθεί σύγχρονη εξ αποστάσεως ενημέρωση των γονέων/κηδεμόνων, όπως περιγράφεται παρακάτω:

Κάθε εκπαιδευτικός θα βρίσκεται από 08:20 έως 14:00 στην ηλεκτρονική του αίθουσα και οι γονείς/κηδεμόνες θα βρίσκονται στην ηλεκτρονική αίθουσα αναμονής του εκπαιδευτικού ή των εκπαιδευτικών που επιθυμούν να τους ενημερώσουν. Οι εκπαιδευτικοί θα επιτρέπουν  την είσοδο σε ένα γονέα/κηδεμόνα κάθε φορά. Καλό είναι η διάρκεια της ενημέρωσης να είναι σύντομη ώστε να ενημερωθούν όλοι οι ενδιαφερόμενοι.

Η σύνδεση κάθε γονέα/κηδεμόνα στην ηλεκτρονική αίθουσα πρέπει να γίνει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με το λογαριασμό του παιδιού του στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ). Το ονοματεπώνυμο του παιδιού πρέπει να είναι γραμμένο με κεφαλαία Ελληνικά γράμματα (πρώτα το επίθετο και μετά το όνομα).  Στη διάρκεια της ενημέρωσης η κάμερα του γονέα/κηδεμόνα πρέπει να είναι ανοιχτή και εφόσον είναι δυνατόν να παρευρίσκεται και το παιδί.