Αρχείο ημέρας 11 Ιανουαρίου 2021

Μαθητικός διαγωνισμός με τίτλο «Διαγωνισμός SPACEmissions»για μαθητές ΔΕ

Σας ενημερώνουμε για την έγκριση διεξαγωγής του εκπαιδευτικού προγράμματος – μαθητικού διαγωνισμού με τίτλο «Διαγωνισμός SPACEmissions» που διοργανώνετε σε συνεργασία με την Ελληνογερμανική Αγωγή Σχολή Παναγέα – Σάββα για τους/τις μαθητές/τριες των Γυμνασίων, ΓΕ.Λ και ΕΠΑ.Λ. όλης της χώρας.
Πρόκειται για μια μοναδική διαθεματική δράση που βασίζεται στη μεταφορά της ερευνητικής πρακτικής από τη διαστημική έρευνα στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, ενώ προωθείται η καλλιέργεια
νοοτροπίας μετασχηματισμού της γνώσης σε καινοτομία. Σκοπός της είναι η εξοικείωση των μαθητών/τριών και των εκπαιδευτικών με σύγχρονες επιστημονικές τεχνικές μέσα από βιωματικά εργαστήρια κατασκευών και την παραγωγή επαναχρησιμοποιούμενου ανοιχτού εκπαιδευτικού περιεχομένου.
Η δράση θα πραγματοποιηθεί σε τέσσερις (4) Φάσεις, που θα διαρκέσουν μέχρι τον Δεκέμβριο του 2021.

Πατήστε εδώ για να δείτε το σχετικό έγγραφο.

17ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Βιολογίας 2021 – Διεθνής Ολυμπιάδα Βιολογίας

Σας ενημερώνουμε για την Προκήρυξη του 17ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Βιολογίας (ΠΔΒ) 2021 για μαθητές/τριες της Β ́ και Γ ́ τάξης των Γενικών
Λυκείων και των ΕΠΑ.Λ. της χώρας από την Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων.
O Πανελλήνιος Διαγωνισμός Βιολογίας (ΠΔΒ), που διεξάγεται σε σύνδεση με τη Διεθνή Ολυμπιάδα Βιολογίας (International Biology Olympiad – IBO), έχει ως σκοπό την επιλογή και την ανάδειξη ταλαντούχων μαθητών/τριών της χώρας που ενδιαφέρονται και ασχολούνται με τη Βιολογία. Παράλληλα, δίνει τη δυνατότητα στους/στις μαθητές/τριες να δοκιμάσουν τις γνώσεις και τις εμπειρίες τους, αλλά και να συμμετάσχουν σε Διεθνείς Ολυμπιάδες Βιολογίας.

Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Βιολογίας (ΠΔΒ) θα διεξαχθεί σε τρεις (3) φάσεις:

Σάββατο, 13 Φεβρουαρίου 2021: Πρώτη (1η ) Φάση
Σάββατο, 10 Απριλίου 2021: Δεύτερη (2η ) Φάση στην Αθήνα
Ιούλιος 2021: 32η Διεθνής Ολυμπιάδα Βιολογίας (IBO) στη Λισαβόνα της
Πορτογαλίας.

ΟΙ ενδιαφερόμενοι/ες μαθητές/τριες καλούνται να δηλώσουν συμμετοχή μέχρι την Πέμπτη 4 Φεβρουαρίου 2021.

Πατήστε εδώ για να δείτε τα σχετικά έγγραφα.

Μαθητικός διαγωνισμός με τίτλο ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΑ CHALLENGES

Σας ενημερώνουμε οτι οι μαθητές Σχολικών Μονάδων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης μεταξύ 15-21 ετών προσκαλούνται να συμμετέχουν σε μαθητικό διαγωνισμό με διακριτικό τίτλο ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΑ CHALLENGES

Υποβολή Ενδιαφέροντος Συμμετοχής: 20.01.2021 έως 20.02.2021

Η ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ δια των Υπευθύνων Αγωγής Υγείας και Σχολικών Δραστηριοτήτων των Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις διαδικασίες θα δοθούν στις σχολικές μονάδες κατόπιν της εγγραφής της διαγωνιστικής τους ομάδας.

Πατήστε εδώ για να δείτε την Προκήρυξη.

«3ος Πανελλήνιος μαθητικός διαγωνισμός συγγραφής θεατρικού μονόπρακτου» για μαθητές/-τριες Δ.Ε. για το σχολικό έτος 2020-2021

Σας ενημερώνουμε για την Προκήρυξη του 3ου Πανελλήνιου μαθητικού διαγωνισμού συγγραφής θεατρικού μονόπρακτου» για μαθητές/-τριες Δ.Ε. για το σχολικό έτος 2020-2021.

Σκοπός του διαγωνισμού είναι να ενθαρρύνει τους μαθητές να
εκφράσουν τη συγγραφική τους ικανότητα και την καλλιτεχνική τους ευαισθησία μέσα από τη δημιουργία πρωτότυπων θεατρικών έργων.

Καταληκτική ημερομηνία αποστολής των συμμετοχών ορίζεται η Τετάρτη, 30 Ιουνίου 2021 και ώρα 24:00.

37ος Παγκρήτιος Λογοτεχνικός Διαγωνισμός για το σχολικό έτος 2020-2021

Σας ενημερώνουμε για την Προκήρυξη του 37ου Παγκρήτιου Λογοτεχνικού
Διαγωνισμού για το σχολικό έτος 2020-2021 από τον Σύνδεσμο Φιλολόγων Νομού Χανίων. διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές/τριες σχολικών μονάδων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κρήτης και Γ.Γ.Δ.Β.Μ.Ν.Γ και
περιλαμβάνει τρεις κατηγορίες διαγωνιζομένων: μαθητές Γυμνασίου, μαθητές Λυκείου και ενήλικες μαθητές.
Η καταληκτική ημερομηνία υποβολής συμμετοχών είναι η 19η Φεβρουαρίου 2021.