Αρχείο μηνός Δεκέμβριος 2020

Μαθητικός Διαγωνισμός «Ο Φιλελληνισμός, η συμβολή του στην απελευθέρωση της Ελλάδος και στην Ευρωπαϊκή Ενοποίηση»

Σας ενημερώνουμε οτι η Εταιρεία για τον Ελληνισμό και τον Φιλελληνισμό οργανώνει με αφορμή τον εορτασμό της 25ης Μαρτίου 2021 σχολικό διαγωνισμό με θέμα «ο Φιλελληνισμός, η συμβολή του στην απελευθέρωση της Ελλάδος και στην Ευρωπαϊκή ενοποίηση».

Στόχος του διαγωνισμού είναι να τιμήσει η Ελλάδα τους χιλιάδες επώνυμους και ανώνυμους ανθρώπους που εμπνεύσθηκαν από τον Ελληνικό πολιτισμό και πίστεψαν στον αγώνα των Ελλήνων για να ελευθερώσουν την Ελλάδα, και να χρησιμοποιήσουμε μία παράδοση φιλίας και συνεργασίας εκατοντάδων χρόνων που συνδέει τους λαούς μας, για να κτίσουμε νέες γέφυρες φιλίας και να καλλιεργήσουμε συμμαχίες για το μέλλον.

Πατήστε εδώ για να δείτε τα σχετικά έγγραφα.

3ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Επιχειρηματικότητας «The Diamond Challenge»

Σας ενημερώνουμε για την Προκήρυξη του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Επιχειρηματικότητας «The Diamond Challenge» ο οποίος απευθύνεται σε μαθητές/τριες Γενικού Λυκείου σχολικού έτους 2020-2021 από το Pierce – Αμερικανικό Κολλέγιο Ελλάδος.

Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί διαδικτυακά σε πέντε φάσεις και η θεματική ενότητα του φέτος για την Ελλάδα είναι «Καινοτόμες Λύσεις για Κοινωνικά Ζητήματα (Social Innovation)».

Η γλώσσα του διαγωνισμού είναι η Αγγλική και η ηλεκτρονική εγγραφή των ομάδων στην ιστοσελίδα https://diamondchallenge.awardsplatform.com θα πρέπει να πραγματοποιηθεί από ένα μέλος της ομάδας μέχρι τις 8 Ιανουαρίου 2021.

Πατήστε εδώ για να δείτε την Προκήρυξη

Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός με τίτλο «Κουκλοπαίζουμε» για το σχολικό έτος 2020-2021

Σας ενημερώνουμε για την έγκριση του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού με τίτλο «Κουκλοπαίζουμε» για το σχολικό έτος 2020-2021.

Πατήστε εδώ για να δείτε το σχετικό έγγραφο.

Μαθητικός διαγωνισμός με τίτλο: «Προστατεύομαι από το παθητικό κάπνισμα» για το σχολικό έτος 2020-21 από τον αστικό μη κερδοσκοπικό οργανισμό «Σύλλογος Ακαπνίστας».

Σας ενημερώνουμε οτι ο Σύλλογος «Ακαπνίστας» στο πλαίσιο της δράσης του για την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα πρόληψης και περιορισμού του καπνίσματος πραγματοποιεί Σχολικό διαγωνισμό με θέμα «Προστασία από το παθητικό κάπνισμα». Στο διαγωνισμό, μπορούν να συμμετέχουν όλα τα σχολεία της Περιφέρειας Κρήτης (πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση). Στόχος του διαγωνισμού είναι να κινητοποιήσει τα παιδιά:

α)    να οργανώσουν δράσεις ευαισθητοποίησης των συμμαθητών τους (αλλά και του ευρύτερου περιβάλλοντός τους) στους κινδύνους από το παθητικό κάπνισμα και
β)    να δραστηριοποιηθούν ώστε να απαιτούν ευγενικά και με επιχειρήματα το δικαίωμά τους στον καθαρό αέρα και στην υγεία τους.

Πατήστε εδώ για να δείτε τα σχετικά έγγραφα

1ος διεθνής μαθητικός διαγωνισμός Ταινιών Μικρου Μήκους_Παράταση στην υποβολή συμμετοχών

Σας ενημερώνουμε οτι η Οργανωτική Επιτροπή του διαγωνισμού δίνει παράταση στην καταληκτική ημερομερομηνία υποβολής συμμετοχής, ως τις 12 Ιανουαρίου 2021. Όσα σχολεία ενδιαφέρονται, μπορούν να αποστέλλουν email εκδήλωσης ενδιαφέροντος στο mtainies@gmail.comΤον Ιανουάριο του 2021 θα ανακοινωθεί και η παράταση ως προς την ημερομηνία υποβολής των μαθητικών ταινιών του διαγωνισμού.