Αρχείο ημέρας 27 Οκτωβρίου 2020

Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός με τίτλο «Όλοι μαζί για ένα καλύτερο διαδίκτυο» του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας (SaferInternet4Kids) για το σχολικό έτος 2020-2021.

Σας ενημερώνουμε για την έγκριση του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού με τίτλο « Όλοι μαζί για ένα καλύτερο διαδίκτυο» στο πλαίσιο του εορτασμού τη Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου για το σχολικό έτος
2020-2021.
O εν λόγω Διαγωνισμός, ο οποίος διοργανώνεται από το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας απευθύνεται σε μαθητές/τριες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης όλης της χώρας εχει ως στόχο οι μαθητές να αποτυπώσουν τις ιδέες τους για το πώς αντιλαμβάνονται τη θετική και ποιοτική χρήση του διαδικτύου, πως το διαδίκτυο διευκολύνει τη ζωή μας και τι πρέπει να προσέχουμε προκειμένου η ενασχόλησή μας με τον ψηφιακό κόσμο να έχει θετικό πρόσημο.

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής των υποψηφιοτήτων έχει οριστεί η 20/12/2020 (δύναται να δοθεί ολιγοήμερη παράταση)

Πατήστε εδώ για να δείτε το σχετικό έγγραφο.

7ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Σκιτσοφρένεια@Pierce

Σας ενημερώνουμε για την έγκριση του 7ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Σκίτσου, Κόμικς και Γελοιογραφίας Σκιτσοφρένεια@Pierce με
τίτλο: «Χρόνος» που διοργανώνεται από το Pierce-Αμερικανικό Κολλέγιο Ελλάδος κατά το σχολικό έτος 2020-2021, για μαθητές/τριες Γυμνασίων και Λυκείων της χώρας.

Πατήστε εδώ για να δείτε το σχετικό έγγραφο.

3ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Τρισδιάστατης Σχεδίασης και Εκτύπωσης ST3dM

Σας ενημερώνουμε για την προκήρυξη του 3ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Τρισδιάστατης Σχεδίασης και Εκτύπωσης ST3dM για μαθητές και εκπαιδευτικούς Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων, σχολικού έτους 2020-2021.

Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός διεξάγεται στο πλαίσιο της ευρύτερης προσπάθειας του Εργαστηρίου Διδακτικής της Φυσικής και Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας για την εισαγωγή της εκπαιδευτικής πολιτικής STEAM (Science-Technology-Engineering-Art-Mathematics) στο Ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα.
Συγκεκριμένα, ο φετινός διαγωνισμός κινείται γύρω από το θέμα του «Νερού» και την τρισδιάστατη απεικόνισή του.

Πατήστε εδώ για να δείτε την Προκήρυξη.

Ενημέρωση μαθητών/τριών της Γ’ Λυκείου για τη συμμετοχή τους σε πτήση με ελικοφόρα πτητικά μέσα της Πολεμικής Αεροπορίας

Σας ενημερώνουμε ότι η Πολεμική Αεροπορία στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για τον προστάτη της Αρχάγγελο Μιχαήλ, προγραμματίζει, το Σάββατο 7 Νοεμβρίου 2020, στην Αεροπορική Βάση Δεκέλειας, εκδήλωση που θα περιλαμβάνει πτήσεις μαθητών/τριών της Γ ́ Τάξης Λυκείου σχολικού έτους 2020-21.
Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να υποβάλουν ηλεκτρονική αίτηση, μέσω της επίσημης ιστοσελίδας της ΠΑ (www.haf.gr) έως την Πέμπτη 29 Οκτωβρίου 2020 (23:59) και η επιλογή πραγματοποιηθεί κατόπιν κλήρωσης, η οποία θα διεξαχθεί την Παρασκευή 30 Οκτωβρίου 2020 στο Γενικό Επιτελείο Αεροπορίας.

Η ανακοίνωση της εκδήλωσης έχει αναρτηθεί στη διαδικτυακή πύλη της ΠΑ στον παρακάτω σύνδεσμο:

Οι μαθητές/τριες που επιθυμούν να δηλώσουν συμμετοχή στην εν λόγω εκδήλωση θα πρέπει να συμπληρώσουν την ηλεκτρονική φόρμα δήλωσης επιθυμίας συμμετοχής στον παρακάτω σύνδεσμο:

Οι επιμέρους λεπτομέρειες της εκδήλωσης, καθώς και το ακριβές πρόγραμμα αυτής θα γνωστοποιηθούν με νεότερη ανακοίνωση.

5ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός “Ποντιακός Ελληνισμός: μνήμες και όνειρα, παρελθόν, παρόν και μέλλον” για μαθητές/τριες Π.Ε. και Δ.Ε. της Ελλάδας, της Κύπρου και Ομογένειας

Σας ενημερώνουμε για την προκήρυξη του 5ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού “Ποντιακός Ελληνισμός: μνήμες και όνειρα, παρελθόν, παρόν και μέλλον” για μαθητές/τριες Π.Ε. και Δ.Ε. της Ελλάδας, της Κύπρου και
Ομογένειας που συνδιοργανώνουν η Διεύθυνση Π.Ε. Σερρών, το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υ.ΠΑΙ.Θ. και το Υπουργείο Εσωτερικών (Μακεδονίας – Θράκης) με την υποστήριξη της Έδρας Ποντιακών Σπουδών του Α.Π.Θ. και του Πανελλήνιου Συνδέσμου Ποντίων.
Βασική επιδίωξη του διαγωνισμού είναι να γνωρίσουν οι μαθητές/τριες όλων των βαθμίδων τον Ποντιακό Ελληνισμό και συγκεκριμένα την ιστορία του, τον πολιτισμό του και τη συμβολή του στην ανάπτυξη της Ελλάδας και στη διαμόρφωση της πολιτιστικής της ταυτότητας. Ο διαγωνισμός ξεκινάει στις 21 Σεπτεμβρίου 2020 και λήγει στις 15 Απριλίου του 2021.
Τα σχολεία που θέλουν να λάβουν μέρος θα πρέπει να εκδηλώσουν ενδιαφέρον συμμετοχής με ένα απλό email στο
pontosedu@gmail.com ως τις 30 Νοεμβρίου 2020.

Πατήστε εδώ για να δείτε την Προκήρυξη.