Αρχείο ημέρας 11 Σεπτεμβρίου 2020

Καλή σχολική χρονιά!

Λαμβάνοντας υπόψη τις πρωτόγνωρες  και δύσκολες  συνθήκες που βιώνουμε εξαιτίας της πανδημίας, όλοι αντιλαμβανόμαστε γιατί αυτή η  σχολική χρονιά  θα είναι διαφορετική από τις άλλες. Η λαχτάρα και η αδημονία που νιώθαμε άλλοτε στο ξεκίνημα της νέας σχολικής χρονιάς,  υποχωρούν μπροστά στην αβεβαιότητα, την ανασφάλεια  και το φόβο, που σκορπά γύρω μας ο κορονοϊός.

Μ` αυτές τις συνθήκες,  η κατανόηση και η συνεργασία  μαθητών, εκπαιδευτικών, γονέων,  κρίνεται απαραίτητη  για την  προστασία  της υγείας όλων μας, την παιδαγωγική στήριξη των μαθητών/ριών  μας και  την ομαλή συνέχιση της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Ας προσπαθήσει λοιπόν καθένας από τη θέση του, αλλά και  όλοι μαζί,  να υπερβούμε τους εαυτούς μας  για  να ανταποκριθούμε στις προκλήσεις της νέας σχολικής χρονιάς με επιτυχία.

Παρά τις δυσκολίες,  καλωσορίζουμε  θερμά τις μαθήτριες και τους μαθητές που θα φοιτήσουν, κατά το σχολικό έτος 2020-2021 στο σχολείο μας, τους ευχόμαστε  να είναι και αυτή η χρονιά, δημιουργική, αξιόλογη και αποτελεσματική, τόσο σε σχολικό όσο και σε προσωπικό και οικογενειακό επίπεδο.

Σήμερα Παρασκευή 11/09/2020   θα σταλεί σε κάθε γονέα/κηδεμόνα ενημερωτικό μήνυμα μέσω my school για το τμήμα και την αίθουσα διδασκαλίας του παιδιού του.

Τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2020 οι μαθητές και οι μαθήτριες θα προσέλθουν στο σχολείο στις 09:30 πμ απευθείας στις αίθουσες διδασκαλίας. Για την προστασία της υγείας όλων μας η χρήση  μάσκας είναι υποχρεωτική.

Σε κάθε αίθουσα διδασκαλίας θα γίνει:

• ενημέρωση από τον εκπαιδευτικό  για τα μέτρα προφύλαξης  και τους κανόνες  καθαριότητας και υγιεινής που συστήνει στις σχολικές μονάδες ο ΕΟΔΥ. Θα ακολουθήσει συζήτηση προκειμένου  αυτά να εφαρμοστούν πιστά από όλη την εκπαιδευτική κοινότητα (εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς) για την πρόληψη κατά της διασποράς του κορωνοϊού,
  •  διανομή μάσκας  ανά μαθητή/τρια και ενημέρωση για τη σωστή χρήση της,
  •  ενημέρωση για το ωρολόγιο πρόγραμμα.

Στη συνέχεια θα γίνει η διανομή των σχολικών βιβλίων. Παρακαλούμε τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου  να έχουν μαζί τους  τα σχολικά τους σακίδια.

Ο καθιερωμένος Αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στις 11:15 π.μ. με τη διαδικασία που προβλέπεται από το Υ.ΠΑΙ.Θ.

Η αποχώρηση των μαθητών και μαθητριών από το σχολείο, για την αποφυγή συγχρωτισμού και συνωστισμού, θα γίνει με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών σύμφωνα με το σχέδιο εκκένωσης κτιρίου σε περίπτωση σεισμού.

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου

Ρύθμιση μαθητικών θεμάτων-Παράταση προθεσμίας για απαλλαγή από το μάθημα των Θρησκευτικών

Σας ενημερώνουμε ότι ειδικά και αποκλειστικά για το σχολικό έτος 2020-21 η Υπεύθυνη Δήλωση για χορήγηση απαλλαγής από το μάθημα των Θρησκευτικών μπορεί να υποβληθεί έως και τη Δευτέρα 21 Σεπτεμβρίου 2020.

Πατήστε εδώ για να δείτε την εγκύκλιο