Αρχείο μηνός Ιούλιος 2020

Ημέρες λειτουργίας του 8ου Γενικού Λυκείου Ηρακλείου από 08-07-2020 έως 31-08-2020

Το 8ο ΓΕ.Λ Ηρακλείου από  8 Ιουλίου έως και 31 Αυγούστου 2020   θα λειτουργεί  από τις 09:00 – 12:00 στις παρακάτω ημερομηνίες:

ΠΕΜΠΤΗ 09/07,

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10/07 (Στην περίπτωση που η παραλαβή των βαθμών των Πανελλαδικών Εξετάσεων  πραγματοποιηθεί από 09:00 – 12:00 το σχολείο ΔΕΝ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ έως ότου ολοκληρωθεί η διαδικασία που προβλέπεται για την ανακοίνωσή τους),

ΠΕΜΠΤΗ 16/07,

ΔΕΥΤΕΡΑ 20/07,

ΠΕΜΠΤΗ 23/07,

ΠΕΜΠΤΗ  30/07,

ΠΕΜΠΤΗ  06/08,

ΠΕΜΠΤΗ 13/08,

ΠΕΜΠΤΗ 20/08,

ΠΕΜΠΤΗ  27/08.

Καλό καλοκαίρι

Καλά αποτελέσματα και καλές αποφάσεις

Τώρα που ολοκληρώθηκε η πολύχρονη προσπάθεια σας και περιμένετε να δρέψετε τους καρπούς των κόπων σας, αναστοχαστείτε το παρελθόν, απολαύστε το παρόν και σχεδιάστε το μέλλον, το μέλλον που σας αξίζει, το μέλλον που σας ανήκει

Ηλιοφάνεια, Δέντρα, Ήλιο Ray, Κίτρινο Ήλιο, Πράσινο
Ο Ισπανός ποιητής Αντόνιο Ματσάδο είχε πει «διαβάτη, δεν υπάρχει δρόμος, το δρόμο τον φτιάχνεις περπατώντας»

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας

Σας ενημερώνουμε για τον καθορισμό της εξεταστέας ύλης για το έτος 2021 στα μαθήματα που εξετάζονται πανελλαδικά για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση αποφοίτων Γ΄ τάξης Ημερησίου Γενικού Λυκείου και Γ΄ τάξης Εσπερινού Γενικού Λυκείου σύμφωνα με το ΦΕΚ 3046/Β΄/22-07-2020.

Πατήστε εδώ για να δείτε την εξεταστέα ύλη.

Συμπληρωματική προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή στις Σχολές Λιμενικού Σώματος, με το σύστημα των εξετάσεων σε πανελλαδικό επίπεδο, το ακαδημαϊκό έτος 2020- 2021, όσον αφορά τον αριθμό εισακτέων

Σας ενημερώνουμε ότι αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του Λιμενικού Σώματος:www.hcg.gr, η συμπληρωματική προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή στις Σχολές του Λιμενικού Σώματος, με το σύστημα των εξετάσεων σε πανελλαδικό επίπεδο, το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021, όσον αφορά τον αριθμό εισακτέων.

Οριστικοποίηση της εγγραφής των μαθητών/τριών που έχουν οριστεί να φοιτήσουν στο σχολείο μας κατά το σχολ. έτος 2020-21

Σας ενημερώνουμε ότι από τη Δευτέρα 13 Ιουλίου 2020 και ώρες 09:00 – 12:00  για να οριστικοποιήσετε την εγγραφή του παιδιού σας πρέπει:

αν το παιδί σας φοιτήσει στην  Α’ ΤΑΞΗ

1. Να μπείτε ξανά στην εφαρμογή eΕγγραφές (https://e-eggrafes.minedu.gov.gr/) και να κατεβάσετε την ηλεκτρονική αίτηση (από το Υποβληθείσες δηλώσεις).
  2. Να προσκομίσετε την αίτηση αυτή στο σχολείο είτε ηλεκτρονικά με αποστολή ως συνημμένο αρχείο στο email του σχολείου (mail@8lyk-irakl.ira.sch.gr) είτε με φυσική παρουσία κατά τις ημέρες λειτουργίας του σχολείου.
  3. Να μας δηλώσετε το email στο οποίο θέλετε να ενημερώνεστε από το σχολείο
  4. Να προσκομίσετε με φυσική παρουσία την ταυτότητα του παιδιού σας ή φωτοτυπία της και το ατομικό δελτίο υγείας μαθητή/μαθήτριας (ΑΔΥΜ)

αν το παιδί σας φοιτήσει στη  Β’ ΤΑΞΗ :

2. Να προσκομίσετε την αίτηση αυτή στο σχολείο είτε ηλεκτρονικά με αποστολή ως συνημμένο αρχείο στο email του σχολείου (mail@8lyk-irakl.ira.sch.gr)  είτε με φυσική παρουσία κατά τις ημέρες λειτουργίας του σχολείου.
  3. Να μας δηλώσετε το email στο οποίο θέλετε να ενημερώνεστε από το σχολείο
  4. Να μας δηλώσετε τη δεύτερη ξένη γλώσσα (Γαλλικά ή Γερμανικά) που επιθυμεί να παρακολουθήσει το παιδί σας.
  5. Να προσκομίσετε με φυσική παρουσία την ταυτότητα του παιδιού σας ή φωτοτυπία της μόνο αν έχει αλλάξει.

αν το παιδί σας φοιτήσει στη  Γ’ ΤΑΞΗ :

3. Να μας δηλώσετε το email στο οποίο θέλετε να ενημερώνεστε από το σχολείο
  4. Να μας ενημερώσετε στην περίπτωση που το παιδί σας έχει επιλέξει προσανατολισμό θετικών σπουδών και υγείας αν επιθυμεί να παρακολουθήσει και να εξεταστεί πανελλαδικά στα Μαθηματικά ή τη Βιολογία.