Αρχείο ημέρας 31 Μαΐου 2020

Τηλεδιάσκεψη ενημέρωσης σε θέματα Επαγγελματικού Προσανατολισμού και Συμβουλευτικής

Την Κυριακή 31 Μαΐου 2020 υλοποιήθηκε με επιτυχία η τηλεδιάσκεψη ενημέρωσης σε θέματα Επαγγελματικού Προσανατολισμού και Συμβουλευτικής.

Η εισήγηση του κ. Αντωνίου από το  ΚΕΣΥ Ηρακλείου κάλυψε θέματα του Προγράμματος σπουδών του γενικού λυκείου και θέματα Επαγγελματικού Προσανατολισμού και Συμβουλευτικής.

Στην τηλεδιάσκεψη πήρε μέρος σημαντικός αριθμός μαθητών και μαθητριών της Α και Β τάξης και γονέων και εκπαιδευτικών του σχολείου μας. Έγινε ουσιαστική και εξειδικευμένη συζήτηση μέσω των ερωτημάτων που τέθηκαν και δόθηκαν ερεθίσματα και κίνητρα για αναστοχασμό  και παραπέρα διερεύνηση των προσωπικών αναζητήσεων.

Όπως τόνισε ο κ. Αντωνίου δεν υπάρχουν αδιέξοδα, υπάρχουν όμως δρόμοι που δεν έχουμε ακόμη σκεφτεί. Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Αντωνίου για τη διαχρονική στήριξη των μαθητών και των μαθητριών του σχολείου μας και για τη δέσμευσή του να ακολουθήσουν και άλλες συζητήσεις δια ζώσης ή/και μέσω τηλεδιασκέψεων.