Αρχείο μηνός Απρίλιος 2020

Πρόγραμμα πανελλαδικών εξετάσεων ΓΕΛ 2020

Ανακοινώθηκε σήμερα, 30 Απριλίου 2020, από το Υ.ΠΑΙ.Θ. το πρόγραμμα των Πανελλαδικών εξετάσεων 2020 για το Γενικό Λύκειο. Τόσο μέ το Νέο όσο και με το Παλαιό σύστημα, οι Πανελλαδικές εξετάσεις ξεκινούν τη Δευτέρα 15 Ιουνίου 2020 και τελειώνουν την Παρασκευή 26 Ιουνίου 2020.

Συμβουλευτική υποστήριξη σε ζητήματα επαγγελματικού προσανατολισμού

Στην οργάνωση εξ αποστάσεως συμβουλευτικής υποστήριξης των γονέων και μαθητών/τριών από τα Κ.Ε.Σ.Υ. και με σκοπό την κατά τον βέλτιστο τρόπο παροχή συμβουλευτικής υποστήριξης των μαθητών/τριών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σε ζητήματα επαγγελματικού
προσανατολισμού και αγωγής σταδιοδρομίας, καλούνται τα Κ.Ε.Σ.Υ. της χώρας, σε συνεργασία με τις σχολικές μονάδες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της περιοχής ευθύνης τους, όπως προβούν στην
κατάλληλη προσαρμογή των ενεργειών τους προκειμένου για την υλοποίηση του σχεδιασμού τους σχετικά με τη διενέργεια στοχευμένων εκπαιδευτικών και ψυχοκοινωνικών παρεμβάσεων και δράσεων
επαγγελματικού προσανατολισμού.

Αναθεώρηση της εξεταστέας ύλης για της Πανελλαδικές εξετάσεις του 2020

Ανακοινώθηκε από το Υ.ΠΑΙ.Θ. η νέα εξεταστέα ύλη για της Πανελλαδικές εξετάσεις του 2020, μετά την περικοπή λόγω της αναστολής λειτουργίας των σχολείων.

Πατήστε εδώ για να δείτε την νέα εξεταστέα ύλη σε όλα τα μαθήματα που εξετάζονται Πανελλαδικά.

Ενδεχόμενο παροχής Η/Υ σε μαθητές και μαθήτριες της Γ’ Λυκείου από το Δήμο Ηρακλείου

Ο Δήμος Ηρακλείου εξετάζει το ενδεχόμενο να προμηθευτεί φορητούς ηλεκτρονικούς υπολογιστές (laptops ή tablets) για εκείνους τους μαθητές της Γ’ Λυκείου  του Δήμου Ηρακλείου, που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να τους προμηθευτούν οι ίδιοι και έτσι αδυνατούν να παρακολουθήσουν τα εξ αποστάσεως μαθήματα του Υπουργείου Παιδείας.  Μαθήματα, που, όπως σας είναι και εσάς  γνωστό, γίνονται  από την ειδική πλατφόρμα, η οποία  δημιουργήθηκε μετά  τη διακοπή της λειτουργίας των σχολείων, εξαιτίας της πανδημίας από τον ιό COVID – 19.

Πατήστε εδώ για να δείτε το έγγραφο.

Χωρίς χρέωση από κινητά δίκτυα η πρόσβαση σε ψηφιακές πλατφόρμες για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Σύμφωνα με ανακοίνωση, που υπάρχει στο σύνδεσμο του Υ.ΠΑΙ.Θ. https://www.minedu.gov.gr/news/44583-06-04-20-xoris-xreosi-apo-kinita-diktya-i-prosvasi-se-psifiakes-platformes-gia-tin-eks-apostaseos-ekpaidefsi-2 η πρόσβαση σε ψηφιακές  πλατφόρμες που χρησιμοποιεί το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση στα σχολεία, θα γίνεται χωρίς χρέωση δεδομένων (zerorating) από κινητά δίκτυα, από την Τετάρτη 8 Απριλίου.