Αρχείο ημέρας 10 Οκτωβρίου 2018

Ξεναγήσεις στη Βιβλιοθήκη του Π. Κ. για τους νεαρούς μαθητές

Η Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Κρήτης σας εύχεται καλή σχολική χρονιά!

Το προσωπικό της με χαρά θα σας ξεναγήσει στο χώρο της στην Πανεπιστημιούπολη στις Βούτες Ηρακλείου.

Η επίσκεψη περιλαμβάνει εισαγωγική παρουσίαση με διαφάνειες στην αίθουσα του ηλεκτρονικού αναγνωστηρίου και στη συνέχεια ξενάγηση στο κτήριο της βιβλιοθήκης, ανάμεσα στα βιβλιοστάσια, στα κυλιόμενα ράφια και στο αίθριο.

Οι ξεναγήσεις πραγματοποιούνται από Ιανουάριο μέχρι Απρίλιο κάθε έτους και διαρκούν 1 ώρα.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα των ξεναγήσεων στην κ. Τζανάκη, Ελευθερία ( 2810 393236, tzanakie@uoc.gr)

Εκπαιδευτικές Επισκέψεις στη Σχολή Επιστημών Υγείας του Πανεπιστημίου Κρήτης

Η Σχολή Επιστημών Υγείας του Πανεπιστημίου Κρήτης σε συνεργασία με το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ.Ε. Ηρακλείου πρόκειται να υλοποιήσουν, για όγδοη σχολική χρονιά, Πρόγραμμα Εκπαιδευτικών Επισκέψεων σχολείων Δ.Ε. Ηρακλείου στους χώρους της, με στόχο τη διεύρυνση του εκπαιδευτικού ρόλου της. Η επιτροπή διασύνδεσης της Σχολής με το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων, υπό τον συντονισμό του επίκουρου καθηγητή Κ.Ι. Χαραλαμπόπουλου, πραγματοποιούν τις εκπαιδευτικές αυτές δραστηριότητες. Οι εκπαιδευτικές επισκέψεις θα καλύψουν το χρονικό διάστημα από Νοέμβριο 2018 έως και Απρίλιο 2019, με προτεινόμενες ημερομηνίες: 7&21/11/2018, 5&19/12/2018, 16&29/01/2019, 20/02/2019, 13&27/03/2019, 10/04/2019.

Ο ανώτατος αριθμός μαθητών ανά επίσκεψη είναι έως τριάντα (30), οι ώρες επισκέψεων, κατά προτίμηση οι πρώτες πρωινές, με συνολική διάρκεια επίσκεψης περίπου τρεις (3) ώρες, κατά μέσο όρο τριάντα (30) λεπτά στα επιμέρους εργαστήρια. Το πρόγραμμα θα εξατομικεύεται για κάθε επίσκεψη. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας των αιτούντων σχολείων. Κάθε σχολείο θα εκπροσωπηθεί από μία (1) ομάδα μαθητών.

Όσοι εκπαιδευτικοί ενδιαφέρονται παρακαλούνται να στείλουν ηλεκτρονική αίτηση στο https://goo.gl/forms/W2Pc4fwqoKAH3kaJ2 μέχρι την Τρίτη 16 Οκτωβρίου 2018. Τα ονόματα των συμμετεχόντων σχολείων θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα της Δ/θμιας Εκπ/σης Ν. Ηρακλείου την Πέμπτη 18 Οκτωβρίου 2018 και θα σταλούν στα e-mails τους.