Αρχείο ημέρας 7 Αυγούστου 2018

3ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός για τον Ποντιακό Ελληνισμό

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές όλων των τάξεων νηπιαγωγείων, δημοτικών σχολείων, Γυμνασίων και Λυκείων της Ελλάδας και της Ομογένειας, δημόσιων και ιδιωτικών. Βασική επιδίωξη του συγκεκριμένου Προγράμματος/Διαγωνισμού είναι να γνωρίσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των βαθμίδων (από την Ελλάδα και την
Ομογένεια) τον Ποντιακό Ελληνισμό και συγκεκριμένα την Ιστορία του, τον πολιτισμό του και τη συμβολή του στην ανάπτυξη της Ελλάδας και στη διαμόρφωση της πολιτιστικής της ταυτότητας.

Διεθνής Διαγωνισμός Ζωγραφικής υπό την αιγίδα της Συμφωνίας EUR-OPA του Συμβουλίου της Ευρώπης

Κατά τον μήνα Νοέμβριο 2018 θα πραγματοποιηθεί Διεθνής Παιδικός Διαγωνισμός Ζωγραφικής με θέμα «I saw the disaster with my eyes» («Είδα την καταστροφή με τα μάτια μου»), υπό την αιγίδα της Ανοιχτής Μερικής Συμφωνίας για την Αντιμετώπιση Μεγάλων Καταστροφών του Συμβουλίου της Ευρώπης (EUR-OPA), σε συνεργασία με τη Γενική Διεύθυνση Πολιτικής Προστασίας και Πυρασφάλειας της Βουλγαρίας.

9ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Επί ένα τετραήμερο κατά τη διάρκεια των μηνών Απριλίου-Μαḯου 2019 θα πραγματοποιηθεί το 9ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας, το οποίο απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης. Η δράση διεξάγεται παράλληλα σε διάφορες πόλεις της Ελλάδας και οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να αντλήσουν περισσότερες πληροφορίες (ιστορικό, προϋποθέσεις συμμετοχής, υλικό κ.λπ.) για το φεστιβάλ από την ιστοσελίδα www.digifest.info.