Αρχείο ημέρας 23 Ιουνίου 2018

Ολοκλήρωση της εγγραφής των μαθητών/τριών

Από τη Δευτέρα 25/06/2018 έως και την Παρασκευή 29/06/2018 και τις ώρες 09:00 έως 13:00, καλούνται οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών που έχουν οριστεί να φοιτήσουν στο σχολείο μας στην Α’, Β’ και Γ’ τάξη κατά το επόμενο σχολικό έτος 2018-2019 για να ολοκληρώσουν την εγγραφή τους.

Σύμφωνα με την ΥΑ 10645/ΓΔ4/ 22-01-2018(ΦΕΚ 120Β/23-01-2018), απαιτούνται τα παρακάτω δικαιολογητικά:

1. Έντυπο της Αίτησης Εγγραφής (παρέχεται από το σχολείο)

2. Απολυτήριο Γυμνασίου, εφόσον αυτό δεν έχει διαβιβαστεί υπηρεσιακά, ή άλλος ισότιμος τίτλος και Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (αφορά μόνο τους/τις μαθητές/τριες που θα εγγραφούν στη Α’ Λυκείου)

3. Εκτύπωση της Ηλεκτρονικής Δήλωσης Προτίμησης (οριστική)

4. Υπεύθυνη Δήλωση (παρέχεται από το σχολείο) του ν. 1599/1986 (Α’ 75), του κηδεμόνα του/της μαθητή/τριας ή του/της ιδίου/ας αν είναι ενήλικος/η στην οποία θα δηλώνονται: α. Η νομιμότητα της άσκησης της κηδεμονίας σύμφωνα με το άρθρο 13 της με αρ. 10645/ΓΔ4/22-1-2018 ΥΑ (Β΄120).σε περίπτωση που ο/η μαθητής/τρια είναι ανήλικος/η, εκτός εάν έχει ήδη υποβάλει δήλωση κηδεμονίας κατά την εγγραφή τον Ιούνιο. β. Η αποδοχή της ηλεκτρονικής ενημέρωσης για ζητήματα της πορείας φοίτησης του/της μαθητή/τριας, καθώς και η ηλεκτρονική διεύθυνση για την παραλαβή των ηλεκτρονικών μηνυμάτων ή ο αριθμός του τηλεφώνου στο οποίο θα αποστέλλονται τα SMS. γ. Ότι ο/η εγγραφόμενος/η μαθητής/τρια δεν φοιτά σε άλλο Γενικό Λύκειο ή Επαγγελματικό Λύκειο ή σχολείο της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης οποιουδήποτε Υπουργείου ή σε σχολή της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης ή στο μεταλυκειακό έτοςτάξη μαθητείας των ΕΠΑ.Λ. ή σε Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.) ή αντίστοιχων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων του εξωτερικού, σύμφωνα με την παράγραφο ΙΣΤ περί Διπλής Φοίτησης. δ. Ότι ο/η εγγραφόμενος/η μαθητής/τρια δεν είναι κάτοχος Απολυτηρίου ΕΠΑ.Λ.

5. Φωτοαντίγραφο δελτίου αστυνομικής ταυτότητας του/της μαθητή/τριας

Για να δείτε τις σχετικές εγκυκλίους και την Υ.Α. πατήστε εδώ.