Αρχείο ημέρας 20 Απριλίου 2018

Ανακοίνωση της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Ηρακλείου σχετικά με το διαδικτυακό παιχνίδι: “Μπλε Φάλαινα”

Με αφορμή πρόσφατα δημοσιεύματα, αλλά και παλαιοτέρα, σχετικά με το διαδικτυακό παιχνίδι: «Μπλε Φάλαινα», και σε εκτέλεση της με αριθμό 3922/17.4.2018 παραγγελίας της κας Εισαγγελέως του Αρείου Πάγου, όπως και της με αριθμό 4495/23.5.2017 προγενέστερης παραγγελίας της, θέλουμε εκ νέου να επιστήσουμε την προσοχή στους ανηλίκους, ιδίως στους εφήβους, σχετικά με την επικινδυνότητα του εν λόγω «παιχνιδιού» και το σοβαρότατο κίνδυνο που διατρέχουν να αυτοτραυματιστούν ή ακόμα και να οδηγηθούν στο θάνατο.

Για να δείτε όλη τη ανακοίνωση πατήστε εδώ.

Αναθέσεις διδακτικών επισκέψεων

1. Ανάθεση της μετακίνησης των μαθητών/τριών του τμήματος ΒΘΕΤ3 του 8ου ΓΕΛ Ηρακλείου στις Ποταμιές (Βοτανικός Κήπος της  Ι.Μ. Παναγίας Γκουβερνιώτισσας) και Χερσόνησο (Μουσείο Λυχνοστάτης) του νομού Ηρακλείου.
  2. Ανάθεση της μετακίνησης των μαθητών/τριών των τμημάτων ΒΘΕΤ4 και ΒΘΕΤ5 του 8ου ΓΕΛ Ηρακλείου στο Παγκρήτιο Στάδιο.

Ερωτηματολόγιο για την πρόσβαση των μαθητών στα σχολεία

Η Αντιδημαρχία Τεχνικών Έργων- Αυτεπιστασίας – Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων του Δήμου Ηρακλείου διεξάγει έρευνα μέσω ερωτηματολόγιου για τη διερεύνηση των ποιοτικών και ποσοτικών χαρακτηριστικών των μετακινήσεων των μαθητών από και προς το σχολείο, και την αξιολόγηση του περιβάλλοντος των σχολείων στα συγκροτήματα του Άη Γιάννη που γειτνιάζουν με τις οδούς Ερμή, Γερουλάνου και Ξηρουδάκη.

Το ηλεκτρονικό ερωτηματολόγιο βρίσκεται στο σύνδεσμο: