Αρχείο μηνός Φεβρουάριος 2018

Ενημέρωση των μαθητών/τριών της Γ’ τάξης από το ΚΕΣΥΠ – ΑΝΑΒΟΛΗ

Το σχολείο μας διοργανώνει, σε συνεργασία με το ΚΕΣΥΠ Ηρακλείου, ενημερωτική συζήτηση επαγγελματικού προσανατολισμού και συμπλήρωσης μηχανογραφικού για τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ’ Λυκείου, την Παρασκευή 02/03/2018 τις τρεις (3) πρώτες διδακτικές ώρες στην αίθουσα Ντιάνα Μανουρά του σχολείου μας. Θα γίνει σύντομη παρουσίαση από τον κ. Θεόδωρο Αντωνίου, υπεύθυνο του ΚΕΣΥΠ Ηρακλείου, και θα ακολουθήσουν ερωτήσεις και απαντήσεις.

!!!!! Η συζήτηση αναβάλλεται λόγω ασθένειας του κ. Αντωνίου και θα προγραμματιστεί ξανά.

Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής Λυκείου «Αριστοτέλης» 2018

Σας ενημερώνουμε ότι το Πανεπιστήμιο Αθηνών / Τμήμα Φυσικής, η Ελληνική Εταιρεία Φυσικής για την Επιστήμη και την Εκπαίδευση και η Ένωση Ελλήνων Φυσικών διοργανώνουν τον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φυσικής  “Αριστοτέλης” 2018.

Ανάθεση της πολυήμερης εκπαιδευτικής επίσκεψης της Β΄ Λυκείου

Ανακοινώνεται ότι, μετά τη σχετική προκήρυξη και την αξιολόγηση των προσφορών, η αρμόδια επιτροπή αποφάσισε την ανάθεση της διοργάνωσης της πολυήμερης εκπαιδευτικής επίσκεψης των μαθητών της Β΄ Λυκείου του σχολείου μας σε Αθήνα – Βόλο στο ταξιδιωτικό γραφείο Landmarks Travel. Η ανάθεση και οι προσφορές δημοσιοποιούνται και στην ιστοσελίδα του σχολείου μας.

Απόφαση αναπλήρωσης απολεσθεισών διδακτικών ωρών στα Γυμνάσια, Γενικά Λύκεια και ΕΠΑΛ της ΠΔΕ Κρήτης

Ανακοινώθηκε από την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κρήτης η απόφαση για την αναπλήρωση των απολεσθεισών ωρών διδασκαλίας και την ολοκλήρωση της διδακτέας ύλης στα Γυμνάσια, Γενικά Λύκεια και ΕΠΑΛ της ΠΔΕ Κρήτης σύμφωνα με τους πίνακες Ι, ΙΙ και ΙΙΙ που μπορείτε να δείτε εδώ.

Απαγόρευση καπνίσματος – εφαρμογή της Αντικαπνιστικής Νομοθεσίας

Από το Υπουργείο Υγείας εκδόθηκε εγκύκλιος για την ενημέρωση των εμπλεκομένων στην εφαρμογή της σχετικής νομοθεσίας για το κάπνισμα και τις επιμέρους πτυχές της, προκειμένου να τηρηθούν οι στόχοι της.